14 Şubat, 2014

RİCOTTA PUDİNG DOLGULU PANETTONE


Elimde kahve fincanımla, kahveye çok güzel eşlik edecek değişik bir tatlı tarifi vermek istiyorum bugün. Bu tatlı son dönemdeki keyif zamanlarımı oluşturan bir programdan, "Two Greedy Italian" serisinden. BBC'nin iki ünlü İtalyan şefe yaptırmış olduğu bu keyifli programı ülkemizde Bloomberg HT kanalı pazar günleri akşam yayınlıyor. Program 2011-2012 yapımı ama tekrar bile olsa çok keyifle izleniyor. Ülkemizde de restoranı olan Antonio Carluccio ve Genaro Contaldo birlikte yapıyorlar programı ve her bölümde memleketleri olan İtalya'nın farklı bir bölgesine gidip, orada değişen hayatı ve mutfak kültürünü anlatarak tarifler veriyorlar. Eski iki dost olan şefler programda birbirleriyle şakalaşıp, İtalyan mutfağını anlatıp, deneyimlerini de paylaşıyorlar. Benim gibi mutfak sevdalısı için çok güzel bir program ve son bir ay içinde 3 tariflerini uyguladım, 3'ü de tam not aldı. Diğer tariflerini de zaman içinde paylaşmayı düşünüyorum ama ilk sırayı bu tarife veriyorum.


Malzemeleri temin ettikten sonra biraz zaman alsa da keyifle yapılan bir tarif, ben de mutfağa Yağmur'la beraber girdim, belki merak belki özenme nedeniyle kızım da mutfağa ilgili, ben malzemeleri hazırlarken tek tek sorup, kremayı çırpmama da yardım etti:) Orjinal tarif burada, ben sadece panettone bulamadığım için pandoro keki kullandım ve badem yerine cevizi tercih ettim. (Panettone de pandoro da mayalandırılarak yapılan genelde noel zamanı bol olan birer İtalyan kek, panettonenin içinde kurutulmuş meyveler mevcut ve yuvarlak, pandoro ise sade ve yıldız şeklinde)


Malzemeler:

- 1 kg ricotta peyniri
- 140gr pudra şekeri
- 70gr meyve şekerlemesi
- 40gr iri kıyılmış ceviz
- 50gr kıyılmış bitter çikolata veya damla çikolata
- 1 yemek kaşığı kakao
- 600gr panettone veya pandoro keki
- 175ml vin santo veya başka bir tatlı şarap


Yapılışı:

Öncelikle ricotta pudinglerimizi yani tatlımızın dolgu kremasını hazırlıyoruz. Bunun için ricotta peynirimizi 500 gr'lık iki parça halinde iki ayrı kaseye boşaltıyoruz. (ben 500 gr'lık 2 adet hazır paket kullandım) kıyılmış ceviz ve meyve şekerlemelerini, çikolatayı ve pudra şekerini iki eşit parça halinde kaselerimize paylaştırıyoruz. Kaselerden birine ayrıca kakaomuzu ilave edip, her iki kaseyide karıştırarak homogen kremalar elde ediyoruz. Daha sonra kekimizi 2 cm kalınlığında dilimliyoruz ve tatlımızı yapacağımız, streç film ile kapladığımız kasenin tabanına kolajda görebileceğiniz gibi diziyoruz. Üzerine fırça yardımıyla şarabımızı sürüyoruz, sonra beyaz olan ricotta peyniri karışımımızın tamamını kekimizin üzerine sürüyoruz kalın bir katman halinde. Sonra dilimlediğimiz kekle üzerini kapatıyoruz ve yine şarabımızdan sürüyoruz. İkinci katın üzerine kakaolu olan ricotta peyniri karışımını boşaltıp en üst katı yine kek dilimleriyle yapıyoruz ve üstüne yine şarap sürüp kalan şarabı da üzerine döküyoruz ve sıkıca streç film ile kapatıp buzdolabına kaldırıyoruz. Tarifte minimum 6 saat dinlendirilmesi söyleniyor ben 1 gece beklettim. Ertesi gün üst kısmındaki streci kaldırıp servis tabağına alarak büyük bir bıçakla (varsa şef bıçağı) dilimleyerek servis yapıyoruz. Afiyet olsun...

Not: Kasenin altına koyduğumuz streç, tatlımızın kolay çıkmasını ve hava almadan dinlenmesini sağlıyor. Bir kutu kekden 1-2 dilim kalıyor, kasenin derin ve büyükse tam yetecektir. Ricotta peyniri bizdeki lor peynirine yakın bir peynir, pahalı olan bu ürün yerine kendi yaptığınız veya hazır aldığınız lor peynirini de kullanabilirsiniz.

Ayrıca bugüne özel "sevgililer günüzün kutlu olsun"....

3 kişi yorumlamış /Siz de yorum yazın :

munevver on 15 Şubat 2014 00:10 dedi ki...

Anneannesi o küçük şefe kurban olsun.Ne de yakışırmış eline maskaranın.

Merve on 11 Mart 2014 20:35 dedi ki...

Çok cezbedici bir tarif :)

Adsız dedi ki...

Biraz önce kekten yapılan tarifinizi okudum. Uzun zamandır İki Obur İtalyanı izliyorum ve takip ediyorum. Cuma akşamı AHazırı da var sanıyorum. Elinize sağlık. Bloğunuz hala aktif mi bilmiyorum ama inşallah okursunuz. Sevgiler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...