03 Ağustos, 2018

GÜNEŞ TART - KABAK ÇİÇEKLİ ve PEYNİRLİ TART



Bu tuzlu tartı çok sevdiniz ben de ismini yaz güneşi koydum. Kabak çiçeğini çok seviyorum, dolmasının, semizotu ile yemeğinin ve salatasının, kızartmasının yanı sıra tartı da bizim menüye girmiş oldu. Yaparken çok zevkle yapmıştım, tabanı ilk başta galet yapmak üzere  hamuru hazırlarım ama kabak çiçeklerinin kapanmaması için kenarlarını kapatmadım ve tart kalıbında pişirdim. Böylece galet yerine tart oldu. Galet aslında tuzlu veya tatlı tart hamurlarının kalıp yerine kenarları kapatılarak pişirilen, şekil itibariyle daha pratik hallerine verilen isim. Bu genel bilgi sonrası tuzlu tartımızın tarifine geçebiliriz.

Malzemeler: 

Taban için:

- 250 gr un
- 150 gr tereyağ( küpler halinde kesilmiş ve buzdolabından yeni çıkmış
- 1 yemek kaşığı elma sirkesi
- 2-3 yemek kaşığı soğuk su
- Az tuz

Harcı için:

- 250 gr ricotta peyniri ( yerine yağlı bir lor kullanabilirsiniz)
- 1 yumurta sarısı 
- 2-3 dal frenk soğanı 
- Tuz, karabiber
- 4-5 adet kabak çiçeği 
- 1 tatlı kaşığı siyah susam (yerine çörek otu kullanabilirsiniz) 
- 1 yemek kaşığı parmesan peyniri rendesi 

Yapılışı: 

Hamuru tereyağ, un ve tuzu birlikte mutfak robotu, rondo yardımıyla karıştırıp, ufak toplar olana kadar çalıştırıyoruz. Sonrasında sirke su karışımını ekleyip, hamurun biraz toplanmasını sağlıyoruz. Hamur toparlanınca el ısısına çok dikkat ederek streç filme sararak 30 dakika kadar buzdolabında bekletiyoruz. Sonrasında hamuru iki yağlı kağıt arasında merdane ile açıyoruz, bu şekilde daha kolay açıp, şekil verebiliriz, ayrıca galet yapmayı düşünürseniz yağlı kağıdın üzerinde hazırlamak ve pişirmek pratik olur. Hamuru açınca kalıbımızın tabanına yerleştirip, kenarındaki fazlalıkları alıyoruz. 

Bir kase içinde ricotta peynirini, yumurta sarısını, ince doğranmış frenk soğanı, tuz ve karabiberi karıştırıp hamurumuzun üzerine yayıyoruz. Üzerine rende parmesanı serpiştiriyoruz. Kabak çiçeklerini bir kenarından ayırıp, orta kısmını çıkarıyoruz ve yapraklarını tartı kaplayacak şekilde yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında 30 dakika kadar pişiriyoruz ve son olarak siyah susamları ortadaki boşluğa serpiştiriyoruz ve 15-20 dakika daha pişiriyoruz. Afiyet olsun...



0 kişi yorumlamış /Siz de yorum yazın :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...